Medycyna estetyczna twarzy

Wraz z upływem czasu nasza twarz wygląda coraz gorzej ,gdyż tkanki miękkie –skóra i mięśnie mimiczne ulegają stopniowemu zwiotczeniu i zanikowi. Owal twarzy traci swój kształt, pojawiają się pionowe bruzdy wargowo-nosowe, tworzą się tzw. ”chomiki „ czyli opadanie bocznej części policzków ,opadają kąciki ust . Silna mimika mięśni wpływa na pojawienie się zmarszczek na skórze czoła , wokół oczu czy ust. Opisane procesy chodź naturalne, mogą być przyczyną dyskomfortu psychicznego z powodu własnego wyglądu i wpływać na obniżenie własnej wartości . Skoro umiemy i chcemy zadbać o nasze zęby – zrewitalizować nasz uśmiech , to równie dobrze możemy zrewitalizować twarz do poprzedniego wyglądu .

Zabiegi medycyny estetycznej zarówno przeciwdziałają , opóźniają skutki starzenia jak i walczą z powstałymi defektami.

Rekonstruując łuki zębowe wielokrotnie widziałam , że do pełnego efektu estetycznego przydałyby się małe poprawki na skórze twarzy , stąd moje zainteresowanie tym działem medycyny . Z moich doświadczeń , po 10 latach wykonywania zabiegów , jasno wynika , które zabiegi mają sens ze względu na długoczasowość uzyskanych efektów jak i poniesione koszty.

MEZOTERAPIA

Siła grawitacji , upływ czasu ,nadmierne opalanie , palenie papierosówpowodują stopniowy zanik elastyny , kolagenu i kwasu hialuronowego, utratę jędrności , zwiotczenie i opadanie naszego owalu twarzy . Kremy „cud” –nawet te bardzo drogie nie są w stanie przebić się przez barierę skórną i dotrzeć do skóry właściwej –miejsca gdzie zachodzi produkcja zasadniczych składników odpowiedzialnych za kondycję skóry. Metodą mikrowkłuć wprowadzamy do skóry właściwej substancje lecznicze : polinukleotydy , polisacharydy , witaminy , sole mineralne i bezpośrednio stymulujemy metabolizm komórek do produkcji elastyny i kolagenu . Skóra staje się jędrna , nawodniona , znikają małe zmarszczki . Ilość zabiegów i rodzaj substancji stymulującej uzależniony jest od stanu skóry pacjenta. Efekty chodź nie natychmiastowe utrzymują się bardzo długo.Skóra jest odmłodzona , znikają oznaki starzenia się , znów jesteśmy pełne blasku.

WYPEŁNIACZE

Głębsze zmarszczki i bruzdy usuniemy poprzez wypełnienie ich kwasem hialuronowym. Wstrzyknięty w defekt zachowuje się jak wewnętrza poduszka , która uniesie nam ten fragment skóry do góry. Gęstość kwasu dobieramy do rodzaju zabiegu w zależności czy chcemy tylko unieść zmarszczki czy dokonać volumetrii –czyli zwiększyć objętość zanikłego obszaru. Do korekty kształtu i uniesienia kącików ust , firmy produkujące wypełniacze wyodrębniają osobny preparat , który zapewnia jednocześnie plastyczność rozprowadzenia jak i stałość konturów. Rezultaty zabiegów wypełniania widoczne są bezpośrednio po podaniu preparatu , efekt ostateczny stabilizuje się po 14 dniach i utrzymuje się w zależności od konsystencji produktu od 6- 18 mc. Do najczęściej używanych przez lekarzy wypełniaczy należą : Juvederm , Surgiderm, Restylane, Regenyal.

TOKSYNA BOTULINOWA

Nasze mięśnie mimiczne , kiedy pracują zbyt intensywnie powodują ,że w skórze nad nimi tworzą się zmarszczki i bruzdy. Partie mięśni o zbyt wysokiej mimice mogą nadać naszej twarzy wygląd zbyt surowy czy smutny. Podając Botox w wybrane mięśnie powodujemy ich rozluźnienie a pokrywająca je skóra ulega wygładzeniu. Twarz jest zrelaksowana i bardziej pogodna . Botox najczęściej podajemy w górną część twarzy byzlikwidować „lwią zmarszczkę „ , wygładzić „ marsowe czoło” czy usunąć „kurze łapki” . Pierwsze efekty zabiegu widoczne są dopiero po kilku dniach .Twarz jest gładka , ale nie maskowata. Nie tworzą się nowe zmarszczki i nie pogłębiają się istniejące. Efekt utrzymuje się ok 6 mc , ponieważ dezaktywacji botuliny , stopniowo przywraca siłę mięśnia do stanu wyjściowego.

Podanie botuliny w mięsień żwacz powoduje zmniejszenie siły jego kurczliwości . „Uspokojenie „ mięśnia żwacza wykorzystuje się w leczenie bruksizmu. Osłabiony mięsień nie powoduje zaciskana i zgrzytania zębami , chronimy w ten sposób szkliwo zębów przed nadmiernym starciem.

PEELINGI CHEMICZNE

Czyli chemabrazja, polegają na nałożeniu na skórę odpowiedniodobranej mieszaniny związków o określonym stężeniu. Kwasy owocowe np. .glikolowy czy migdałowy lub syntetyczny TCA działają na złuszczenie powierzchownej warstwy skóry dając tym samym sygnał głębszej warstwie do rozpoczęcia procesu odnowy , produkcji kolagenu i elastyny. Rozpoczyna się nowo- budowanie skóry a w efekcie otrzymujemy : ujędrnienie skóry, zmarszczki się spłycają, plamy rozjaśniają , rozszerzone pory znikają a blizny spłycają.

wskazania do chemabrazji:

  • profilaktyka przeciw starzeniu się skóry
  • leczenie trądzika i zmian potrądzikowych
  • likwidacja blizn
  • likwidacja przebarwień
  • poprawa kolorytu skóry
  • skóra zmęczona , zwiotczała, szara –palenie papierosów

Ilość zabiegów i dobór preparatu uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta.