Protetyka

Protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją układu stomatognatycznego poprzez:

  • odbudowę utraconych zębów
  • zwiększenie lub przywrócenie wydolności żucia
  • poprawę estetycznego wyglądu twarzy
  • poprawę wymowy

Braki w uzębieniu pogarszają a w skrajnych przypadkach uniemożliwiają prawidłowe żucie i rozdrabnianie pokarmów. W efekcie do żołądka trafiają zbyt duże kęsy pożywienia, pojawiają się problemy z trawieniem, bóle i nudności.
Dla wielu pacjentów rekonstrukcja łuków zębowych, poza aspektem czysto leczniczym ma również wymiar psychologiczny. Zadbane zęby są naszą wizytówką, lepiej funkcjonujemy w społeczeństwie, łatwiej nam znaleźć dobrą pracę, w kontaktach towarzyskich wciąż czujemy się atrakcyjni.

Postęp technologiczny wprowadził do protetyki wiele nowych metod leczenia i materiałów. Dzisiaj zakres sposobów na odbudowę zębów jest bardzo szeroki – od konwencjonalnych uzupełnień typu: korony, mosty, protezy ruchome – do skomplikowanych uzupełnień opartych na implantach. Wprowadzenie nowej generacji porcelany zastąpiło prace napalane na metalu na uzupełnienia pełnoceramiczne – wysoce estetyczne – wkłady, korony, mosty. Mało estetyczne klamry protez można zastąpić ukrytymi w protezie zamkami czy zatrzaskami lub wykonać je z acetanu lub winylu dopasowując do koloru zęba czy dziąsła. Praktycznie w każdej sytuacji braków zębów lekarz protetyk może pacjentowi zaproponować kilka sposobów na rozwiązanie jego problemu. Wszystko zależy od jego wyobrażeń, wymagań, możliwości finansowych, ale przede wszystkim od stanu jego podłoża protetycznego.

Lekarz analizując obraz kliniczny pacjenta – to co widać w ustach z obrazem radiologicznym, może ocenić na ile oczekiwania pacjenta są realne i możliwe do spełnienia. Stan kości i zębów, ich twardość,długość, ruchomość – to fundamenty, na których lekarz oprze przyszłe uzupełnienie. Protetyk – to jak architekt małych form – musi brać pod uwagę wszystko – stan podłoża, materiały z jakich praca będzie wykonana, rozkład sił, naprężeń i obciążeń – bo pamiętajmy, że w ustach siły zgryzowe dochodzą do 1000 N. Całość musi być trwała, estetyczna i wygodna. To wielkie wyzwanie dla lekarza, ale i ogromna satysfakcja z zadowolenia pacjenta. Można pacjentowi pomóc, ale można też zaszkodzić, nie mając wyobraźni przestrzennej i protetycznej.

Wybierając lekarza protetyka kierujmy się jego doświadczeniem w tej dziedzinie stomatologii, musimy mieć do niego zaufanie, bo to współpraca na wiele lat. Po zrobieniu pracy będziemy musieli zgłaszać się na wizyty kontrolne, może wykonywać jakieś naprawy, wiec ważne jest, aby ta współpraca odbywała się w pełnym obopólnym zrozumieniu.