Stomatologia estetyczna

W dzisiejszych czasach nie wystarczy mieć zdrowe zęby, trzeba mieć zęby – ładne, białe i zdrowe.
Zadbane uzębienie jest naszą wizytówką tak samo jak ubranie, dobrze dobrana fryzura, dodaje pewności siebie, ułatwia kontakty z ludźmi. Z atrakcyjnym wyglądem łatwiej znaleźć lepszą pracę a przede wszystkim – pięknie się uśmiechać.

Natura nie każdego wyposażyła w białe równe zęby, ale użycie nowoczesnych materiałów i systemów łączących - może temu zaradzić. Korektę kształtu zęba czy grupy zębów można uzyskać wykonując licówki kompozytowe lub porcelanowe. Licówka – to rodzaj nakładki przyklejonej z zewnątrz do powierzchni zęba. Jeśli wykonujemy licówkę kompozytową, lekarz modelują ją sam w gabinecie i pacjent od razu wychodzi z gabinetu z nowym zębem. Jest to duża zaleta tej metody oszczędzająca czas, pieniądze i dająca natychmiastowy efekt. Wadą - jest mniejsza wytrzymałość mechaniczna w porównaniu z licówką porcelanową. Kompozyt z czasem wyciera się i zmienia kolor, więc jeśli zależy nam na długotrwałym efekcie – warto rozważyć licówkę porcelanową. Licówki porcelanowe wykonuje się w dwóch etapach, na pierwszej wizycie preparujemy powierzchnie zęba, pobieramy wyciski i odsyłamy do pracowni technicznej. Technik modeluje i wypala porcelanę w piecu w temperaturze 900 oC. Na drugiej wizycie przyklejamy licówki do zęba odpowiednim systemem łączącym. Licówkami możemy zmienić kształt i kolor zębów – powiększyć, wydłużyć, zamknąć przerwy między zębami, ale cienki „listek” porcelany ma też swoje granice wytrzymałości.

W sytuacji kiedy nasze zęby są z dużymi ubytkami, mocno przebarwione i wymagają dużej korekty kształtu, lepiej wykonać korony pełnoceramiczne – dające najlepszy efekt estetyczny lub klasyczne korony porcelanowe na podbudowie metalowej.

Z wiekiem nasze szkliwo dojrzewa – staje się coraz ciemniejsze a nasz uśmiech mniej atrakcyjny – bo żółty. Zabiegi wybielania zębów ciszą się coraz większym zainteresowaniem. Możemy to zrobić na dwa sposoby : w gabinecie podczas jednej wizyty lub w systemie wybielania domowego. Wówczas wykonujemy indywidualne szyny a pacjent sam nakładając żel prowadzi proces wybielania przez 2-3 tygodnie.

W Multidental wybielamy zęby wykorzystując system Philips Zoom White Speed. Dzięki nowej zaawansowanej technologii LED i unikalnemu preparatowi 6% HP, zgodnym z nowymi wytycznymi UE- osiągamy efekt wybielenia zębów średnio o 6-8 odcieni w ciągu 60 minut bez nadwrażliwości pozabiegowej.

Należy pamiętać, że oba systemy wybielania mogą być przeprowadzone, kiedy mamy wyleczone zęby z próchnicy, a przez cały proces wybielania należy unikać mocno barwiących pokarmów typu czerwone wino, mocna kawa, czerwone soki owocowe.